Miért érdekes?

Az erőforrások – és ide nemcsak az energiahordozók tartoznak, hanem pl. az ökológiai rendszerek, mint „szolgáltatók”, és a talaj is – használatának intenzitása várhatóan a jövőben is növekedni fog, gondoljunk csak az emberi populáció növekedésének mértékére, és növekvő igényeire. Az ember, megjelenése óta, jelentős hatással volt a bioszféra anyagforgalmára, a jelenleg is zajló klímaváltozás is ennek következménye. A klíma és annak változásai, tapasztalhatjuk, jelentős hatással vannak a földfelszíni életre. Ám ennek a fordítottja is igaz: a felszínen és a felszín alatt zajló folyamatok is hatnak az atmoszféra működésére. A különböző komponensek között zajló anyagáramok megértésével közelebb kerülhetünk a jelenleg zajló klímaváltozás okainak tisztázásához és a változások esetleges lassításához, ami jelenleg az egyik legfontosabb célkitűzés a klímapolitikában.

2019. április 24., szerda

Globális felmelegedés kézzel fogható jelei idén áprilisban

A globális felmelegedés hatásai között általában az átlaghőmérséklet és a tengerek szintjének emelkedését, a sarkokon lévő jég olvadását szokták globális szinten kiemelni. Az idei év a Kárpát-medence térségében is extrém száraz eddig, amelynek nem csak a mezőgazdaságra, de a természetes élőhelyekre is nagy hatása van. A hazai szikes tavak teljesen szárazak, mely hatalmas gond a mostanában tömegesen megérkező és költeni vágyó vízimadarak számára:
MME Csongrád megyei Csoport híre

Észak-Amerikában egy másik szokatlan jelenség ütötte fel a fejét, mely pedig a növények túlzott mértékű pollen termelése. Az erős aszály következtében a pollen felhők formájában felhalmozódik, és amíg nem érkezik eső, addig hatalmas koncentrációban, szemmel látható formában van jelen. Ez a mennyiség már a nem allergiások számára is nyálkahártya irritáló:
Pollenpocalypse

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése