Miért érdekes?
Az erőforrások – és ide nemcsak az energiahordozók tartoznak, hanem pl. az ökológiai rendszerek, mint „szolgáltatók”, és a talaj is – használatának intenzitása várhatóan a jövőben is növekedni fog, gondoljunk csak az emberi populáció növekedésének mértékére, és növekvő igényeire. Az ember, megjelenése óta, jelentős hatással volt a bioszféra anyagforgalmára, a jelenleg is zajló klímaváltozás is ennek következménye. A klíma és annak változásai, tapasztalhatjuk, jelentős hatással vannak a földfelszíni életre. Ám ennek a fordítottja is igaz: a felszínen és a felszín alatt zajló folyamatok is hatnak az atmoszféra működésére. A különböző komponensek között zajló anyagáramok megértésével közelebb kerülhetünk a jelenleg zajló klímaváltozás okainak tisztázásához és a változások esetleges lassításához, ami jelenleg az egyik legfontosabb célkitűzés a klímapolitikában.
2018. december 17., hétfő
Valami van a levegőben- Ammónia
2018. november 23., péntek
Beharangozó
“We all know climate change is global problem – and for that it requires a global solution.
This is an opportunity for people from across the globe, regardless of their nationality or circumstances, to be part of the most important discussion of this century; the unprecedented action needed to reach the Paris Agreement targets.
I encourage everyone to take their seats and to add their voice so that the People’s Address truly represents a mix of voices from across the world.”
Vagyis: "Valamennyien tudjuk, hogy a klímaváltozás globális probléma - és ezért globális megoldást igényel. Itt a lehetőség a világ valamennyi embere számára, nemzetiségtől és körülményektől függetlenül, hogy az évszázad legfontosabb párbeszédében részt vegyen; előzmények nélküli cselekvére van most már szükség ahhoz, hogy a párizsi klímacsúcs célkitűzéseit elérjük. Mindenkit arra bíztatok, hogy "foglaljon helyet" a tanácskozáson és hallassa a hangját, hogy a "People's Seat" felhívás valóban képviselni tudja a világ minden emberét!"
A kampány-nyitóval egy időben indul el a kezdeményezés Facebook Messenger ‘ActNow’ felületete, ahol minden eddiginél egyszerűbben tájékozódhatnak az emberek arról, milyen lépéseket is tehetnek személy szerint a klímaváltozás elleni küzdelemben. ActNow mindennapi cselekvéseket fog javasolni (pl. használj tömegközlekedést, egyél kevesebb húst), és figyeli a végrehajtott cselekvések kollektív hatását Bolygónk történetének e kritikus pillanatában.
2018. július 13., péntek
Fotonból Cukor
Nem a fényevésről szól a bejegyzés. A különböző hullámhosszokon beérkező fény más-más mechanizmust aktivál a fotoszintézisre képes életformákban. Ebből következik, hogy minden fotoszintézisre képes élőlény kidolgozta a saját módszerét. Így van aki spórolósan bánik a hozzávalókkal (C4) és van aki mindenből a legjobbat és legtöbbet szeretné (C3).
Tarackbúza |
Siskanád tippan |
Fenyérfű |
2018. május 24., csütörtök
Hagyományos vs. organikus
Lényegesebb különbség inkább csak a terméscsoportok hozam-különbségeiben volt, kb. 5-30%-kal nagyobb hozam volt tapasztalható a hagyományos gazdálkodásban, mint az organikusban.
- hogyan lehet organikus gazdálkodással terméshozamot növelni?
- hogyan lehet a hagyományos gazdálkodásra kiszelektált fajtákból fenntartható gazdálkodásra is alkalmas típusokat előállítani?
2018. május 2., szerda
A Rózsa(fa) neve
Fakitermelés Kambodzsa, Laosz és Vietnám határvidékein.
Laoszi vámellenőrzés egy katonai gépjárművön |
Rendészeti ellenőrzés egy fatelepen Laoszban |
2018. április 20., péntek
Húsevő környezetvédelem
Olvasás ideje: 3 perc
2018. március 28., szerda
Fotóelőhívás bablevélen
A kísérletet nem én találtam fel, Hans Molisch: Növényélettan, mint a kertészet elmélete című 1926-ban megjelent könyvéből vettem. A kísérlet eredményéről képeket is közölt a szerző:
Az első két kép fóliára nyomott negatív képen keresztül, a harmadik eredeti fotónegatívon keresztül készült |
2018. március 23., péntek
Nagyléptékű szabadföldi kísérletek igazolják, hogy a neonikotinoid típusú növényvédő szerek negatív hatással lehetnek a méhekre
2. ábra: A poszméhek és a művészméhek kihelyezése
a repcetáblákra.
|
3. ábra Terepi mérések |
4. ábra: A kezelések hatása a háziméhek áttelelt kolónia létszámára a három országban.
|
5. ábra: A kezelések hatása a háziméhek fiasítására a három
országban
|
6. ábra: A háziméh kolóniák varroa atka,
illetve nozéma
fertőzöttsége a három országban.
|
7. ábra: A repce mennyisége a háziméhek táplálékában a három
oszágban
|
2018. március 16., péntek
Rénszarvas fű
Olvasás ideje: 2 perc
Réti komócsin |
2018. március 9., péntek
Űrgazdász a Föld körül
Űrgazda, Asztro-gazda, Kozmo-paraszt. Na jó! Hívhatjuk ezt az új szakmát Űr-farmernek és Csillag-kertésznek is. (Egyéb javaslatokat a kommentbe)
Táptalaj-hengeren nevelt 0-g búza |
Ma még viszonylag nehéz elképzelni, hogy a technlógia segítségével komplett bioszférát építsünk. De tény, hogy képesek vagyunk utánozni a napfényt, létre tudunk hozni termő/táp-talajt, fakasztunk esőt az égből és komplett létfenntartó-rendszereket alkotunk, sőt már élettelen bolygók terraformálására is vannak ötleteink.