Miért érdekes?

Az erőforrások – és ide nemcsak az energiahordozók tartoznak, hanem pl. az ökológiai rendszerek, mint „szolgáltatók”, és a talaj is – használatának intenzitása várhatóan a jövőben is növekedni fog, gondoljunk csak az emberi populáció növekedésének mértékére, és növekvő igényeire. Az ember, megjelenése óta, jelentős hatással volt a bioszféra anyagforgalmára, a jelenleg is zajló klímaváltozás is ennek következménye. A klíma és annak változásai, tapasztalhatjuk, jelentős hatással vannak a földfelszíni életre. Ám ennek a fordítottja is igaz: a felszínen és a felszín alatt zajló folyamatok is hatnak az atmoszféra működésére. A különböző komponensek között zajló anyagáramok megértésével közelebb kerülhetünk a jelenleg zajló klímaváltozás okainak tisztázásához és a változások esetleges lassításához, ami jelenleg az egyik legfontosabb célkitűzés a klímapolitikában.

2022. november 15., kedd

NTTI tehetségnap a MATE Szent István Campusán

 

2022. október 26-án a gödöllői Szent István Campuson megrendezésre került a MATE Növénytermesztési-tudományok Intézetének első Tehetség napja, melynek középpontjába a tehetséggondozás került. Az egyetem rektora és az NTTI intézetigazgatója, dr. Gyuricza Csaba nyitóbeszédét követően az intézet Pro Scientia díjas oktatói (prof. dr. Gyuricza Csaba, dr. Birkás Márta, dr. Saláta-Falusi Eszter, dr. Mikó Péter) beszélgettek a tehetséggondozás alappilléreiről és jelentőségéről egy kerekasztal-beszélgetés keretein belül.

A beszélgetést követően az egyes campusok oktatói és kiemelkedő tehetségű hallgatói kaptak lehetőséget csoportjaik TDK tevékenységének bemutatására. A Budai Campus növényélettani csoportját prof. dr. Papp István és Vasas Dominika, a növénytani csoportot dr. Papp Viktor és Joó Barbara képviselte. A Szent István Campus csoportot prof. dr. Penksza Károly és Bozóki Boglárka reprezentálta. A Georgikon Campus csoport TDK tevékenységét dr. Simon-Gáspár Brigitta és Tóth Ariel mutatta be. A Kaposvári Campus képviseletében prof. dr. Keszthelyi Sándor és Sipos Tamás tartott előadást. A Károly Róbert Campus csoportot pedig dr. Ambrus Andrea és Piricsi Ádám reprezentálta.

Az előadásokat követő fogadáson a résztvevők kötetlen beszélgetésekbe merülve részletesebben is megismerhették az egyes csoportok, illetve hallgatók munkáját, ezáltal utat nyitva új, campusok közötti együttműködési lehetőségeknek, s így a tehetséggondozás komplexebb formájának is.