A szántóföldi művelés a leggyakoribb tájhasználati mód Magyarországon, az ország területének több, mint 50%-án jellemző ez a gazdálkodási forma, ezért is kiemelt nemzetgazdasági jelentőségű. A mezőgazdasági rendszerek azonban sérülékenyek, ki vannak téve az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási eseményeknek. Ezek az események jelentős változékonyságot okoznak a terméshozamban, holott globálisan az elkövetkezendő évtizedek egyik fontos kihívása a hozam növelése a növekvő népesség ellátására. A sérülékenység egyik oka, hogy a változó klíma és az intenzív művelés hatására csökken a szántóföldi talajok széntartalma. Ez a széntartalom meghatározó jelentőségű a talajok termékenységének fenntartásában.
A szántó és a gyep is nyelő aktivitást
mutatott (NEE) a vizsgált években (2018-2020), átlagosan:
- szántó: -152 g C m-2 év-1
- gyep: -106 g C m-2 év-1
A szénmérleget tekintve viszont azt tapasztaltuk, hogy a szántóföld talajának szénmérlege veszteséges: a learatott biomasszában elszállított széntartalma annyira lecsökkentette a mérleget, hogy összességében kb. 200 g szerves szenet veszített a talaj éves szinten (a felszín 1 négyzetméterére számítva) - az alábbi ábra mutatja a szénmérleget (NECB, pozitív érték = veszteség), de csak a 2018-2019 teljes év.
Ebből úgy tűnik, hogy - hasonlóan korábbi európai eredményekhez - a hazai szántóföldek talajainak széntartalma is csökken. Felvetődik a kérdés, hogy hogyan lehetne csökkenteni ezt a veszteséget, vagy növelni a talajok széntartalmát? Léteznek olyan technológiák, amelyek hatékonyak lehetnek (pl. a szalma talajba dolgozása, csökkentett talajművelés, vagy takarónövények használata parlag helyett). A megfelelő technológia kiválasztásához pontosabban kell ismernünk azt, hogy mennyi szén is hiányzik a rendszerből - ehhez több mérésre lenne szükség -, illetve, hogy a gazdálkodók egy-egy adott területen mit tudnak megvalósítani. Ehhez tudományos és anyagi támogatásra lesz szükségük.